Jak vybrat sklenice na víno

Ideální sklenice na víno ?

Záleží na typu vína, víno nebudeme rozlišovat jen na červené a bílé. Začneme tím nejzásadnějším a tím je tvar sklenice a materiál ze kterého je vyrobena. V základu se dá říci, čím více aromatické víno, tím může být sklenice více otevřená, naopak vína méně aromatická je třeba servírovat ve sklenicích typů tulipán, kdy zužující se horní část kalichu aroma udržuje uvnitř pro dokonalý vjem při jeho konzumaci. Sklenice na víno by měly být vždy vyrobeny z bezolovnatého čistého křišťálového skla. Když pomineme, že bezolovnatý křišťál časem nezbělá a zůstává stále brilantně čirý, tím nejdůležitějším je, že nezkresluje barvu vína. Optický vjem je přece pro nás také velkou součástí požitku při jeho konzumaci. Při výběru je třeba dbát pozornost na sílu skla, jeho použití maskuje nedostatečnou výrobní technologii a nekvalitní materiál. Barevných sklenic na víno se vyvarujte, vždy je důvodem jeho použití nízká kvalita výrobku a snaha prodat, vy pak nebudete v kontaktu s krásným estetickým dojmem nádherných odstínů vína.

Sklenice na bílé víno

Bílé víno se zpravidla servíruje v menších sklenicích nežli víno červené. Menší velikost kalichu ve tvaru tulipánu, který se směrem nahoru zužuje, udržuje aroma uvnitř a umocňuje celkový vjem. Sladká a botrytická bílá vína by měla být servírována ve sklenicích s menším kalichem typu tulipán o objemu 160 do 240 ml. Suchá bílá vína a růžová vína je vhodné servírovat do sklenic s větším kalichem o objemu 200 až 450 ml. Vína burgundského typu je možné servírovat do sklenic s objemem i 500 ml, kalich může být i typu balon. Bílé víno je vhodné nalévat maximálně do 2/3 výšky sklenice, aby se dostatečně rozvinulo aroma. Vhodně zvolená sklenice má na celkový vjem velký vliv. Nejen chuť a barva, ale i vůně je přeci důležitá, jak říkají znalci: „vůně otevírá dveře do vína“. Bez správně zvolené sklenice, vhodného servírování, optimální teploty a té správné nálady vám ani hodně dobré víno příliš chutnat nebude.

Sklenice na červené víno

Natolik aromatickému vínu, jakým bezesporu dobré červení víno je, sluší sklenice o objemu alespoň 450 ml. V dostatečně velké sklenici má aroma možnost se dostatečně rozvinout a víno se již při nalévání krásně provzdušní. U červených vín se nemusíme bát velkých sklenic, jednoduché pravidlo říká, že čím větší sklenice, tím více možností vínem zakroužit, tím jej provzdušnit, uvolnit aroma a dekantovat. Pro červená vína se hodí sklenice s nižší stopkou a širokým kalichem, etiketa říká, že sklenku bychom měli držet v horní části stopky, nikoli jako sklenici na koňak, neohřívat obsah. Sklenice by neměla mít menší průměr nežli 65 mm. Pro mladá čerstvá a lehká červená vína ale i víno růžové bychom měli volit sklenice typu tulipán o objemu 300 až 450 ml. Zralá aromatická vína by měla být servírována do sklenic typu tulipán nebo balón s objemem 400 až 850 ml. Pro vysoce aromatická červená vína burgundského typu doporučujeme balónové sklenice s velkorysým objemem 700 až 1000 ml.

Sklenice na růžové víno

Lehká letní růžová vína by mela být servírována do středně velkých sklenic o objemu alespoň 300 až 450 ml. Sklenice by měly mít tvar tulipánu pro uchování jemného aroma a jeho uvolňování během konzumace. Lze použít větší sklenice na bílá vína nebo menší sklenice na víno červené.

Sklenice na šumivé víno

Sekty, šampaňské, prosseco, lambrusco, asti a ostatní šumivá vína je nutné servírovat ze zásady do sklenice typu flétna nebo tulipán. Klasické široké a otevřené šampusky jsou přežité a absolutně nevhodné, víno okamžitě ztrácí svoji perlivost i aroma, ani dobré víno z nich nechutná jak má. Všechny námi nabízené sklenice na šumivá vína mají takzvaný „bod perlení“, který zpomaluje reakci se vzduchem a zklidňuje bouřlivost perlení. Mimo krásný estetický zážitek udržuje čerstvost na několikanásobně delší dobu. Sklenice na šumivé víno by měla mít doporučovaný objem v rozmezí 150 až 350 ml.